Przycinanie wiosenne. -
Wróć do poprzedniej strony.

Porady dla ogrodu


Pielęgnacja ogrodu to ciężki orzech do zgryzienia. Cięcia, nawożenia, dobór odpowiednich roślin,trawniki czy żywopłoty, wszystko to wymaga stałej opieki. Z działu 'Porady dla ogrodu' dowiesz się jak krok po kroku, w łatwy sposób samodzielnie zająć się pielegnacją swojej przydomowej zieleni.


Przycinanie wiosenne. 11.04.2013

cieciePrzycinanie roślin to bardzo ważna czynność, którą powinniśmy wykonać, żeby cieszyć się zdrowo wyglądającą zielenią w naszym ogrodzie lub na działce. W tym poradniku podpowiem Wam jakie gatunki powinno się ciąć wiosenną porą.

Przede wszystkim przycinanie wykonujemy wczesną wiosną, kiedy rośliny nie zdążyły jeszcze wypuścić liści. Musi być dodatnia temperatura, a w dniach najbliższych nie powinno być przymrozków.

Wiosną nie przycinamy: winorośli, orzecha włoskiego, brzóz, niektórych tawuł, bzów oraz migdałków.

Krzewy, które kwitną wiosną na pędach ubiegłorocznych tniemy od razu po zakończeniu kwitnienia: forsycja, jaśminowce, porzeczka, weigela, tawuła wczesna.

Krzewy, które kwitną latem lub jesienią na pędach tegorocznych, przycinamy przed pojawieniem się liści, czyli w lutym, marcu: budleja, Hibiscus syriacus czy tawuła Billiarda.

Krzewy, posiadające ozdobne pędy tniemy bardzo nisko już w marcu. Tniemy je nisko, ponieważ nowe pędy będą silniejsze i będą miały jaskrawszą barwę: derenie.

Krzewy o ozdobnym ulistnieniu lekko przycinamy w marcu, aby uregulować formę, prześwietlić krzew i pozbyć się chorych i martwych pędów.

zywoplotŻywopłoty przycina się po tym, jak wiosną pojawią się liście. Mamy dwa główne terminy cięcia żywopłotów: pierwszy od maja do połowy czerwca, a drugi jesienią od końca sierpnia do początku września.

Jeśli chodzi o drzewa, to podobnie jak u krzewów przede wszystkim tniemy martwe, chore i połamane gałęzie, dodatkowo usuwamy wilki.

Ciąć powinniśmy na ukos, nie raniąc rośliny. Do tej czynności powinniśmy mieć bardzo ostre narzędzia.

Jeśli tniemy grubą gałąź, to tniemy ją ok. 5 cm za rozgałęzieniem, a miejsce cięcia smarujemy maścią ogrodniczą, która ochroni roślinę przed chorobami grzybowymi.

Drzewa ozdobne przycinamy tak, by wyglądały najbardziej okazale. Formujemy odpowiedni ( nam podobający) się kształt. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie drzewa ozdobne są podatne na cięcia formułujące. Również pozbywamy się gałęzi, które przeszkadzają nam w swobodnym poruszaniu się po ogrodzie.

Nie przycinamy kasztanowców i magnolii.

Wierzby pienne przycinamy blisko miejsca szczepienia.

Zajmijmy się teraz drzewkami owocowymi. I tu usuwamy wilki, gałęzie krzyżujące się, rosnące w kierunku pnia i pionowo w górę. Musimy swoim cięciem zadbać o to, by do każdego miejsca rośliny docierała odpowiednia ilość światła ( jest to cięcie prześwietlające).

Share
Imię:
E-mail: (opcjonalnie)

Powered by CuteNews